Otwarcie konta bankowego na Litwie – długi i skomplikowany proces? Mit!

Konto bankowe na Litwie – z AssistPRO:

 • Szybko
 • W konkurencyjnej cenie
 • Bez zbędnej biurokracji
 • Z profesjonalnym doradztwem

Zmiany w światowej ekonomii wzmacniają integrację międzynarodową. Bliskie relacje pomiędzy firmami z jednego kraju, które posiadają tam konto bankowe, a firmami z innych państw mogą znacznie ułatwić wiele procesów biznesowych. Obecnie nie tylko duże firmy międzynarodowe, ale także małe i średnie przedsiębiorstwa posiadają konta bankowe w wielu krajach europejskich. Na przykład posiadanie konta bankowego w banku litewskim może znacząco ułatwić procesy rozliczeniowe z partnerami biznesowymi i dostawcami z Litwy. To może otworzyć możliwość inwestowania w litewskie produkty inwestycyjne. Taka decyzja może być korzystna dla wszystkich eksporterów do Litwy.

Powszechna tendencja w Europie do ograniczania działalności banków z klientami nierezydentami również dotknęła sektor bankowy na Litwie. Przedsiębiorcy w krajach bałtyckich i wielu innych europejskich krajach nie są obcy tym nowym tendencjom. W tym kontekście sytuacja na Litwie jest znacznie lepsza, ale ma swoje własne cechy.

Konto bankowe w Litwie mogą otworzyć firmy zarejestrowane w Unii Europejskiej, które mają interesy w Litwie (planujące rozwijać się lub już rozwijające swoją działalność na terytorium Litwy). Struktura przedsiębiorstwa musi być przejrzysta i klarowna, a działalność – rzeczywista.

Główne wymagania dla podmiotu prawnego (zagranicznej firmy) otwierającego konto bankowe na Litwie:

 1. Dowód związku z Litwą (czy kontrahenci zagranicznej firmy są rezydentami Litwy – dostawcy, klienci)
 2. Opis działalności firmy + podana rzeczywista i planowana sprzedaż na Litwie
 3. Przedstawienie struktury organizacyjnej firmy
 4. Akcjonariusz firmy nie może mieć powiązań z Rosją, Białorusią
 5. Firma nie może być wymieniona na liście ofszornych firm

Aby otworzyć konto bankowe na Litwie, potrzebne dokumenty to:

 1. Dokumenty rejestracyjne i założenia firmy
 2. Elektroniczne certyfikowane wypisy z Centrum Rejestracji oraz dane o uczestnikach prawnego podmiotu (dodatkowo wymagane jest tłumaczenie tych dokumentów na język litewski)
 3. Dokumenty potwierdzające uprawnienia osób mających prawo dysponować kontem
 4. Wypełnione wnioski bankowe.

Otwarcie konta bankowego na Litwie wiąże się z wieloma subtelnościami, na które nie-rezydent powinien zwrócić uwagę. Dlatego zalecamy skorzystanie z usług ekspertów AssistPRO, aby skrócić proces otwierania konta bankowego i ostatecznie otrzymać konto w litewskim banku z optymalnymi kosztami obsługi.

Koszt otwarcia konta bankowego na Litwie:

Konto bankowe dla litewskiej spółki

Konto bankowe na Litwie dla spółki zagranicznej

Założenie biznesu na Litwie jest bardzo popularne ze względu na stosunkowo niskie koszty pracy i centralne położenie w Europie.

Aby prowadzić działalność gospodarczą na Litwie, musisz otworzyć konto bankowe w litewskim banku. Musisz posiadać bieżące konto, które jest otwierane po zakończeniu procesu rejestracji firmy. Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że najtrudniejsza część jest już za nami – firma zarejestrowana, a otwarcie konta bankowego na Litwie wydaje się proste. Jednak praktyka pokazuje coś innego.

Nierezydenci to osoby prawne lub fizyczne, które prowadzą działalność gospodarczą w kraju, w którym nie przebywają na stałe ani nie są zarejestrowane. Po prostu pracują w innym kraju.

Dla zagranicznych firm otwarcie konta bankowego na Litwie jest znacznie bardziej skomplikowane i wymaga zgody banku. Tę możliwość oferuje tylko kilka banków w Litwie. Regulacje w różnych oddziałach litewskich banków się różnią, więc w konkretnej filii banku może wystąpić odmowa, pomimo ogólnej polityki. Jak pokazuje praktyka, litewskie banki dość często odmawiają otwarcia konta firmie, w której pracują cudzoziemcy. Niemożliwe jest odwołanie się od negatywnej decyzji banku. Wystarczy zwrócić się do innych banków.

Co możemy zaoferować?

Pomagamy osobom prawnym otwierać rachunki bankowe w litewskich bankach, a także:

 1. Wybór najlepszego banku dla Twoich potrzeb
 2. Szybkie przygotowanie dokumentów
 3. Pomoc podczas wizyty w banku, usługi tłumaczeniowe podczas negocjacji z bankiem

Otwarcie rachunku bankowego w Litwie od 149 EUR*

*W przypadku negatywnego odrzucenia wniosku przez bank, pozostała kwota za usługę nie jest zwracana.

Co możemy zaoferować?

Pomagamy osobom prawnym otwierać rachunki bankowe w litewskich bankach, a także:

 1. Wybór najlepszego banku dla Twoich potrzeb
 2. Szybkie przygotowanie dokumentów
 3. Pomoc podczas wizyty w banku, usługi tłumaczeniowe podczas negocjacji z bankiem

Otwarcie rachunku bankowego w Litwie od 259 EUR* + usługi tłumaczeniowe

*W przypadku negatywnego odrzucenia wniosku przez bank, pozostała kwota za usługę nie jest zwracana.

*Opłaty i ceny mogą ulec zmianie w przypadku zmian zagranicznych cen, zmian kursów walutowych, decyzji firmy AssistPRO, a także zmian krajowych lub międzynarodowych podatków i opłat. Aby uzyskać dokładną ofertę cenową, prosimy o kontakt!

Żeby wizyta w banku i otwarcie konta w litewskim banku zakończyło się sukcesem i nie trzeba było odwiedzać banku wielokrotnie, zalecamy przestrzeganie kilku prostych zasad, które z pewnością pomogą zaoszczędzić czas:

 1. Zbierz wszystkie wymagane dokumenty przez bank, upewnij się o ich ważności
 2. Prześlij wszystkie dokumenty do litewskiego banku do wstępnej analizy
 3. Zbadaj propozycje litewskiego banku, warunki konta i/lub karty (na przykład opłaty za usługi)

Podczas analizy dokumentów, banki w Litwie sprawdzają związki firmy nienależącej do rezydenta z Litwą, pytają o kontrahentów firmy i jej działalność. Bank przeprowadza analizę informacji dotyczących działalności firmy (rodzaj działalności gospodarczej) – czy jest to działalność perspektywiczna, jaka jest struktura organizacyjna. Czasami bank może również poprosić o dodatkowe informacje na temat osoby nierezydenta

W Litwie możesz wybierać spośród poniżej wymienionych banków:

 • SEB
 • Swedbank
 • Luminor
 • Šiaulių Bankas
 • Medicinos bankas
 • Citadele

Możesz również otworzyć konto bankowe online, korzystając z usług Paysera lub Revolut.

Oprócz tego, warto wziąć pod uwagę, że wiele oddziałów bankowych i spółek zależnych stosuje wewnętrzne zasady prowadzenia biznesu, które są oparte na zasadach regionów, miast, a czasem konkretnego oddziału. Dlatego może się zdarzyć, że w określonym oddziale odmówią Ci przyjęcia, pomimo ogólnej polityki banku stosowanej wobec klientów nieresidentów.

Przez jaki czas otwiera się konto bankowe dla firmy w Litwie?

Otwarcie konta bankowego dla firmy w litewskich bankach może zająć od kilku dni do dwóch tygodni lub dłużej, w zależności od różnych procedur bankowych, potrzeby uzyskania dodatkowych informacji lub dokumentów, a także od złożoności samego biznesu.

Czy wizyta w Litwie jest konieczna w celu otwarcia konta bankowego?

Nie zawsze konieczne jest osobiste odwiedzenie Litwy w celu otwarcia konta bankowego. Większość banków umożliwia przeprowadzenie tej procedury zdalnie, zwłaszcza jeśli chodzi o firmy lub osoby niebędące rezydentami. Niemniej niektóre instytucje bankowe mogą wymagać osobistej wizyty lub dodatkowej dokumentacji, zależnie od różnych okoliczności lub regulacji bankowych.

Ile banków jest na Litwie?

W Litwie działa ponad 10 banków, których działalność może różnić się pod względem oferowanych usług, segmentów klientów i specjalizowanych rozwiązań. Obejmuje to zarówno duże międzynarodowe banki, jak i lokalne banki, a także sektor instytucji finansowych niebędących bankami.

Według danych z 2023 roku, w kraju licencję na bankowość lub bank specjalistyczny posiada 13 banków, a 6 banków działa jako filie zagranicznych banków. Trzy największe zarejestrowane w Litwie banki (AB SEB bankas, Swedbank AB i AB Šiaulių bankas) podlegają bezpośredniemu nadzorowi Europejskiego Banku Centralnego wraz z ekspertami z Banku Litwy.

Jeśli masz pytania, zawsze możesz skontaktować się z nami.

Jesteśmy tutaj, aby pomóc!