Transport drogowy jest kluczowym czynnikiem gospodarczym Litwy, stanowiącym około 6% PKB i zapewniającym zatrudnienie dla ponad 70 tysięcy osób. Jest to istotny czynnik eksportu i importu, stymulujący wzrost i rozwój gospodarczy. Ponadto transport drogowy sprzyja inwestycjom w infrastrukturę i innowacje, otwiera możliwości biznesowe oraz zwiększa popyt na usługi logistyczne. Dlatego jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do dobrobytu gospodarczego kraju.
Rodzaje licencji transportowych na Litwie
W zależności od charakteru działalności przedsiębiorstwa transportowego, Państwowa Inspekcja Transportu Drogowego na Litwie wydaje następujące rodzaje licencji:
- Licencja na międzynarodowy przewóz towarów oraz krajowy przewóz towarów drogą, korzystającą z pojazdów o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.
- Licencja na krajowy przewóz towarów, uprawniająca do przewozu towarów na terenie Litwy drogą, korzystającą z pojazdów o maksymalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony.
- Licencja na międzynarodowy przewóz autobusami oraz krajowy przewóz autobusami.
- Licencja na krajowy przewóz autobusami, uprawniająca do przewozu pasażerów na terenie Litwy.
- Licencja na lokalny przewóz autobusami, uprawniająca do przewozu pasażerów na lokalnych trasach komunikacyjnych, jeśli początek lub koniec trasy znajduje się na terenie gminy, która wydała licencję.
Wyjątki od wymogu licencji transportowej
Licencja transportowa nie jest wymagana dla następujących działań:
- Dostawców uniwersalnych usług pocztowych, przewożących przesyłki pocztowe.
- Transportu uszkodzonych lub wypadkowych pojazdów.
- Transportu leków (preparatów leczniczych), urządzeń, aparatury i innych produktów niezbędnych do udzielania pierwszej pomocy medycznej podczas akcji ratunkowych, zwłaszcza w przypadku klęsk żywiołowych.
- Transportu towarów za pomocą pojazdów silnikowych.
- Transportu towarów, jeśli spełnione są następujące warunki:
- Przewożony towar należy do przedsiębiorstwa lub został sprzedany, kupiony, wynajęty, dzierżawiony, wyprodukowany, wydobyty, przetworzony lub naprawiony przez to przedsiębiorstwo.
- Celem podróży jest przewóz towaru dla własnych potrzeb przedsiębiorstwa do lub z przedsiębiorstwa lub przemieszczanie się wewnątrz przedsiębiorstwa lub poza nim.
- Pojazdami silnikowymi przewożącymi towar kieruje personel zatrudniony lub udostępniony przez przedsiębiorstwo na podstawie umowy.
- Pojazdy silnikowe przewożące towar są własnością przedsiębiorstwa, zostały zakupione na raty lub wynajęte, zgodnie z warunkami określonymi w dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. 2006/1/WE; i e. Taki transport jest jedynie działalnością pomocniczą przedsiębiorstwa.
Szkic biznesplanu i wybór formy prawnej przedsiębiorstwa
Tworzenie biznesplanu. Zdecyduj, jakiego rodzaju przedsiębiorstwo transportowe chcesz założyć (np. przewóz towarów lub osób, logistyka, wynajem autobusów itp.). Opracuj biznesplan, w którym określisz cele przedsiębiorstwa, zakres działalności, prognozę finansową itp.
Wybór formy prawnej przedsiębiorstwa. Ustalenie formalności prawnych i rejestracja przedsiębiorstwa to istotny krok w procesie zakładania przedsiębiorstwa transportowego. Zgodnie z kodeksem drogowym Republiki Litewskiej (dalej KDK) art. 7 ust. 2 lit. d przewoźnik to przedsiębiorstwo zarejestrowane zgodnie z obowiązującymi przepisami i mające prawo do przewozu towarów. Dlatego należy najpierw wybrać formę działalności i założyć przedsiębiorstwo. Popularne formy przedsiębiorstw w Litwie to:
- jednoosobowa działalność gospodarcza (lt. Individuali įmonė)
- Spółdzielnię (lt. Mažoji bendrija)
- Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (lt. Uždaroji akcinė bendrovė)
Najpopularniejszą formą prawną przedsiębiorstwa, zwykle jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Różnice między spółkami z ograniczoną odpowiedzialnością a innymi formami przedsiębiorstw można znaleźć tutaj.
Wymagania do uzyskania licencji przewozowej
Aby uzyskać licencję, przewoźnik musi spełnić następujące wymagania:
- Posiadać faktyczną i stałą siedzibę na Litwie, którą można potwierdzić odpowiednimi dokumentami. 1.1 Posiadać siedzibę na Litwie z najważniejszymi dokumentami przedsiębiorstwa, które mogą być sprawdzone przez Państwową Inspekcję Transportu Drogowego. 1.2 Mieć prawo własności lub zarządzać innym tytułem siedzibą z centrum zarządzania przewoźnikiem lub siedzibą i centrum zarządzania przewoźnikiem.
- Posiadać nienaganną reputację, co można potwierdzić odpowiednimi zaświadczeniami lub certyfikatami. 2.1. Dotyczy to przewoźnika – kierownika przewoźnika 2.2. Dotyczy to kierownika transportu
- Posiadać odpowiedni stan finansowy, co oznacza, że przewoźnik ma wystarczające środki finansowe, aby zapewnić ciągłość działalności. Wymóg dotyczący odpowiedniego stanu finansowego zostanie uznany za spełniony, jeśli w każdym roku przewoźnicy, zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne, dysponują kapitałem własnym o wartości nie niższej niż 9 000 euro za pomocą pojazdu samochodowego oraz 5 000 euro za każdy dodatkowy używany pojazd samochodowy.
- Posiadać wymaganą kompetencję zawodową, którą można potwierdzić odpowiednimi certyfikatami lub dokumentami potwierdzającymi zdolność przewoźnika do świadczenia wysokiej jakości usług transportowych. Obowiązki kierownika transportu mogą pełnić kierownik przedsiębiorstwa osoba prawna lub dowolny pracownik przedsiębiorstwa, a także sam przewoźnik osoba fizyczna lub osoba umocowana umową, która ma uprawnienia do faktycznego i nienagannego kierowania działalnością transportową przewoźnika.
Przedstawienie dokumentów inspekcji transportu drogowej
Aby uzyskać licencję lub przedłużyć jej ważność, przewoźnik musi przedstawić następujące dokumenty Państwowej Inspekcji Transportu Drogowego:
- Wniosek w określonym formacie;
- Dowód tożsamości lub jego kopię (jeśli licencję ubiega się osoba fizyczna);
- Certyfikat kompetencji zawodowej kierownika transportu lub jego kopię, zatwierdzony przez przewoźnika;
- Dokumenty potwierdzające odpowiedni stan finansowy przewoźnika: roczny bilans lub sprawozdanie o kapitale własnym;
- Jeśli kierownik przewoźnika lub kierownik transportu mieszkał wcześniej w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, dokument potwierdzający nienaganną reputację;
- Ankieta o reputacji osoby;
- Zaświadczenie o karności (braku karności);
- Umowę o pracę kierownika transportu lub umowę z osobą upoważnioną do pełnienia obowiązków kierownika transportu, zatwierdzoną przez przewoźnika;
- Dokumenty potwierdzające prawo do miejsca postoju używanych pojazdów samochodowych i ich kopie;
- Dokumenty potwierdzające prawo do centrum zarządzania przewoźnikiem, jeśli jest ono inne niż siedziba lub miejsce zamieszkania, jeśli przewoźnik jest osobą fizyczną.
Potrzebne dokumenty można znaleźć / przedstawić na stronie
Licencja ważna jest przez dziesięć lat (art. 8 ust. 8 KDK, pkt 14 przepisów wykonawczych). Jednak kopie licencji są wydawane tylko do końca okresu ważności licencji (pkt 15 przepisów wykonawczych). Przy przedłużaniu ważności licencji wydawana jest nowa licencja (pkt 17 przepisów wykonawczych).
Licencja jest wydawana w ciągu 30 dni od złożenia wniosku i wszystkich wymaganych dokumentów w instytucji wydającej licencje. W tym samym terminie licencję można przedłużyć lub odmówić jej wydania/przedłużenia (podając pisemne uzasadnienie) (pkt 22 przepisów wykonawczych).
Koszty, jakie może ponieść przewoźnik w celu uzyskania lub utrzymania licencji transportowej na Litwie:
- Opłaty za wniosek: Przewoźnicy towarowi muszą uiścić opłatę za złożenie wniosku o uzyskanie licencji transportowej.
- Opłaty za licencję: Jeśli licencja zostanie przyznana, może być stosowana roczna opłata za jej utrzymanie – 57 EUR.
Kontakt do instytucji wydającej licencje transportowe:
Lietuvos transporto saugos administracija
ul. Śvitrigailos 42, LT-03209, Wilno